ASEKOD Software Logo

We are stepping into the world of e-commerce!

blog images

Birçok konuda olduğu gibi, E Ticaret ile ilgili de herkes kendi bildiği doğruları yazmış, ülkece kafamız çok karışık. Sürekli gelişen teknoloji ile birlikte E Ticaret dünyası da değişiyor, değişime ayak uyduramayanlar yarışta geri kalıyor. Değişmek isteyenlerin karşısına da onlarca soru ve bu onlarca soruya verilmiş binlerce cevap çıkıyor. Peki bu cevapların hangisi doğru hangisi yanlış? Bizlere E Ticaret ile ilgili en çok sorulan soruları cevaplayacağım bu yazımız, E Ticarete yeni başlayanlar ve hali hazırda E Ticaret ile uğraşanlar için E Ticaret sitesi kurma rehberi tadında olacak. Uzun bir yazı olacak, çayınızı kahvenizi alıp gelin! (Bu yazı, yazılım bilgisi olmayanlar için E Ticaret sitesi kurmak konusunda yardımcı olmayacaktır. E Ticaret Sitesi hizmeti satın almadan önce dikkat edilmesi gerekenleri içermektedir. )

Alan Adı ve Sunucu

İlk önce, sıkıcı ama bir o kadar da önemli teknik anlamda ihtiyacımız olan bazı şeylerden bahsedelim. Normal bir web sitesi ya da E Ticaret sitesi farketmeksizin web tarayıcılarında görünür olabilmek için bir alan adına ihtiyacınız olacak yani www. İle başlayıp .com, .net .shop .store .online… şeklinde biten size ait bir alan adı. Örnek vermek gerekirse ASEKOD.COM bir alan adıdır. Alan adı seçerken dikkat edilmesi gerekenlere bir başka yazımızda değineceğiz. Alan adı seçmenin de birçok kriteri var. Bu yazıda bahsederek konu dışına çıkmak istemiyorum. Yine de size uygun alan adını bulmak için alan adı hizmet sağlayıcılarını ziyaret edebilirsiniz. Alan adımız tamam ise bir sonraki ihtiyacımız sunucu olacak. Alan adı aldık, sunucu da ne dediğinizi duyar gibiyim. Ziyaretçiler alan adını tarayıcıya yazdıklarında bizim E Ticaret sitemizin dosyalarının içinde olduğu bir sunucuya bağlanırlar. Yani dosyalarımızı barındırmak için kiralamış olduğumuz bir hizmetten bahsediyoruz. Bu teknik kısımları sizin için E Ticaret hizmeti aldığınız firmalar gerçekleştirmektedir. O yüzden bu kadar teknik bilgi yeterli.

E Ticaret Sitesi Kurulumu

Alan adı ve sunucumuz var! Artık E Ticaret sitesi kurmak için hazırız! Vereceğiniz hizmete en uygun E Ticaret sitesi temalarına karar vererek site kurulumuna başlayacağız. Size en uygun temaya karar vermeden önce rakiplerinizin E Ticaret sitelerini analiz etmenizi, size en uygun siteleri listelemenizi tavsiye ederiz. Bizler E Ticaret sitesi kurmadan önce bu çalışmaları sizlerle birlikte yapıyor, analizlerimiz sonucunda tema kriterlerimizi belirliyoruz. Tema seçimi yapıldıktan sonra ise E Ticaret siteniz sizin için özelleştiriliyor. Kurumsal kimliğiniz, dil seçenekleriniz ve ürünleriniz E Ticaret sitenize eklenerek E Ticaret sitesi kurma sürecinizin önemli bir kısmını tamamlamış oluyoruz. E Ticaret sitesi geliştirirken, geliştirme ve eğitim sürecinin tamamında kendi alan adı ve sunucularımızı kullanıyoruz. Sizler kendinizi hazır hissettiğinizde ise size ait olan sunucu ve alan adına sitenin taşınması için gerekli adımları atıyoruz.

E Ticaret sitenizin kurulumu bitmeden önce son olarak ödeme sistemi entegrasyonu yapılarak E Ticaret sitesi kurma sürecini tamamlıyoruz. Bol kazançlar!

Vektörel tasarımın ne olduğundan bahsettik, nasıl yapıldığından da bahsettik ama photoshop gibi, paint gibi herkesin daha rahat kullanabileceği programlar varken başımıza bir de vektör mü çıktı diyebilirsiniz. Evet maalesef logo tasarımınızın baskılarda daha kaliteli görünmesi, sonrasında yeniden renklendirmek veya boyutlandırmak istediğimizde vektörlerin bize vermiş olduğu avantajlardan faydalanmak için logomuz vektörel olmalı. Tabelalardan kartvizitlere, broşürlerden kaşenize kadar kurumsal kimliğinizin her alanında vektör tasarımlar kullanılır. Logonuzu içeren tüm baskılarda, sponsorluklarda veya web sitesi mobil uygulama gibi mecralarda size hizmet verecek olan firmalar sizden vektörel formatta hazırlanmış logo talep edecektir.

E Ticaret Sitesi Kurmak İsterken Mağdur Olmayın!

Soru cevap kısmına geçmeden önce çok önemli bir konuda da bilgilendirme yapıp bu kısmı bitirmek istiyorum. Web sitesi veya E Ticaret sitesi kurmak konusunda daha önceden hizmet almış firmalarımızda en çok karşılaştığımız problem alan adlarını kaybetmeleri. Maalesef ülkemizde E-Ticaret sitesi ya da web sitesi yapabildiğini iddia edip firmaları mağdur eden birçok şahıs bulunmakta. Bu şahıslar ile hizmet alan müşteri arasındaki sözleşmelerin müşteriyi koruma konusunda bağlılıkları bulunmuyor, çoğu zaman iş sözleşmeye bile dökülmüyor. Müşteri ile işi yapan kişi arasındaki anlaşmazlık, işi yapan kişinin bu işleri bırakması, telefonlara cevap vermemesi gibi olumsuz durumlarda müşteri alan adını kaybedebiliyor. Zorunda olmadıkça Web sitesi, E Ticaret gibi konularda kurumsal firmalardan hizmet almanızı, eğer bu mümkün değilse de mutlaka alan adlarının yönetiminin sizde olmasını tavsiye ederiz. Olumsuz bir durumda alan adları yönetimi sizde olursa sadece maddi kayıpla süreci atlatabilir, yeni bir yazılım şirketi ile çalışabilirsiniz. Fakat alan adınızı kaybetmeniz durumunda sil baştan yeni bir alan adına yatırım yapmanız, reklam çalışmaları yürütmeniz gerekir. Alan adlarını alan bu şahısların rakip firmalar ile anlaşıp alan adınızı rakip firmanın sitesine yönlendirdiği durumlarla bile karşılaşabilirsiniz.

blog images

E Ticaret İle İlgili Sık Sorulan Sorular

E Ticaret Sitesi Fiyatları nedir?

E Ticaret Sitelerinin sabit bir fiyatı yoktur, sabit bir takım maliyetler olsa bile onlar da döviz kurlarına bağlı olarak sürekli değişmektedir. Onun dışında ise web sitenizdeki ürün sayınız, potansiyel ziyaretçi sayınız, panel üzerinde yapacağınız özelleştirmeler, diğer web siteleri ya da reklam platformları ile yapacağınız entegrasyonlar E Ticaret sitenizin fiyatını etkiler. Dilerseniz bizlerle iletişime geçebilir, güncel fiyatlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

E İhracat ve E Ticaret Aynı Şey Midir?

E ticaret platformunuz ve şirket yapınız yurt dışına satış yapmak için uygun ise E Ticaret sitenizden yurt dışına yaptığınız her satış E ihracat olarak değerlendirilir.

E Ticaret İçin Şirket Kurmak Gerekir Mi? ?

Evet. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre E Ticaret ya da geleneksel ticaret farketmeksizin ticari faaliyet yürütebilmek için vergi mükellefi olma şartı aranır. E Ticaret üzerinden yapacağınız her satış için fatura kesmeniz ve kazancınızı vergilendirmeniz gerekir.

E Ticaret Paketleri Nelerdir

Birçok E Ticaret hizmet sağlayıcısı hizmetlerini kategorilendirir ve sizlere en uygun kategoride bulunan hizmetlere göre bir fiyat belirler. Her firmanın E Ticaret sitesindeki ihtiyaçları, beklentileri ve imkanları aynı olmayabilir bu yüzden hizmet sağlayıcılar bu konuda esnek davranırlar. Sizlere en uygun e ticaret paketi hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

blog images
blog images
“Ticaretin sadece iki basit işlevi vardır; pazarlama ve yenilik.”

Peter Drucker.

Asekod Bilgilendiriyor!

Teknoloji sürekli gelişiyor. Sizler de gelişen teknolojiye ayak uydurmak için yazılım, tasarım ve teknoloji ile ilgili blog yazılarımızı takip edebilir, uzman olduğunuz konularda yazacağınız blog yazılarını web sitemizde yayınlayabilirsiniz. Teknoloji okur yazarlığına önem veriyor, bu alanda üretilecek içerikleri destekliyoruz!